تمـــایزها

دسترسی آسان با دارا بودن تعداد مناسب پارکینگ

استفاده از طراحی مهندسی نوین و سازه بتنی مطابق با استانداردهای جهانی صنعت ساختمان

قرارگیری در مجاورت بلوار زند به عنوان محور اصلی شهر شیراز

مقاوم در برابر زلزله با استفاده از تکنولوژی های سبک سازی و رعایت مبحث 19

وجود دستگاههای متعدد کارواش خشک در طبقات پارکینگ

قرارگیری درمجاورت و دسترسی آسان به بیمارستان ها و مراکز درمانی اصلی شهرشیراز

وجود بیش از 25 هتل ومسافرخانه درفاصله زمانی بسیارکوتاه ازپروژه

نمای خارجی متفاوت و زیبا با طراحی ایده آل ترکیبی

نمای تمام شیشه ای ویترین واحدهای تجاری

مطالعات زمین شناسی و برداشت های صحرایی

بررسی ومطالعه برروی خاک منطقه در رفتارخاک پس از بارگذاری بعنوان یکی از مهمترین مراحل طراحی یک بنا می باشد. برای اطمینان ازدقت طراحی و مقاومت ساختمان مرکز تجاری و پارکینگ طبقاتی مهستان شیراز در مقابل عوامل مختلف مخرب مانند باد و زلزله, مطالعات دقیق زمین شناسی از جمله زمین شناسی ساختاری چینه شناسی, بررسی گسل های اطراف پروژه و شناسایی تاریخچه زمین شناسی منطقه اجتناب ناپذیر بوده است که نتایج این تحقیقات و بررسی ها درقالب اطلاعات ارزشمند دراختیارمشاوران و طراحان پروژه قرارگرفته است . حساسیت مکانی و نوع ساختار پروژه مهستان باعث گردیده که طراحان علاوه بررعایت و ملاک قراردادن آیین نامه های استانداردومعتبرایران (آیین نامه 2008زلزله ایران) و رعایت مبحث 19, از استانداردها در روش های خاص تر با ضریب امنیتی بالاتر نیز بهره گیرند .

خاکبرداری ودیوارنگهبان مرکزخرید و پارکینگ طبقاتی مهستان شیراز

خاکبرداری این مجموعه باتوجه به حجم بالا, از ویژگی های خاص این پروژه بوده که دقت نظر بسیار بالایی را می طلبد . سطح اشتغال 100℅ و عمق زیاد خاکبرداری درساختار پروژه ازیک سو و مجاورت پروژه با بافت فرسوده و قدیمی شهراز سوی دیگر . استفاده ازروش های سنتی خاکبرداری را عملا غیرممکن ساخته و مشاوران و طراحان این پروژه ناگزیر به استفاده از متدها و فناوری های نوین در عملیات ساخت وساز شده اند . بابررسی مشاوران این پروژه جهت احداث دیوارنگهبان ازمیان روش های تخصصی پیش رو روشSoil Anchor Nailing جهت مهارکردن دیوارمحل خاکبرداری برگزیده شد .این روش حتی با وجود هزینه گزاف خود ,به دلیل ایستایی مناسب, به طوررایج دردنیا جهت استخدام دیواره ها هنگام خاکبرداری یا حفاری تونلهای وسیع و عمیق مورد استفاده قرار می گیرد و هم اکنون پروژه مهستان شیراز از معدود پروژه های شهری است که سیستم خاک برداری و دیواره نگهبان به روش ذکرشده را به خدمت گرفته است . راز پایداری و ماندگاری یک بنا را باید درفونداسیون و پی آن جست وجو کرد. عملکرد وکارایی فونداسیون یک ساختمان را می توان مهمترین و اثرگذارترین عامل درعمرمفید یک ساختمان نامید. شرایط حاکم بر پروژه مهستان شیراز با توجه به معماری ویژه آن ازجمله سطح اشغال صد درصد در9 طبقه و وجود تعداد زیاد پارکینگ دقت فزاینده ای را در روند طراحی پی و فونداسیون این بنا طلب می کند.

ازاین رو طراحان و مشاوران این پروژه آخرین دستاوردها و فناوری های رایانه ای را در طراحی فونداسیون این پروژه به خدمت گرفته اند.

استفاده ازمناسب ترین و جدیدترین نرم افزارها و شمع های بتنی متعدد در زیرساخت فونداسیون این ساختمان و استفاده بهینه از اطلاعات حاصل از زمین شناسی, ضریب اطمینان بسیار بالایی را برای کارایی و عملکرد فونداسیون این بنا به ارمغان آورده است.

 

تاسیسات مرکزتجاری و پارکینگ طبقاتی مهستان شیراز

امروزه بهره گیری ازسیستم هوشمند ساختمانBMS به ویژه در پروژه های عظیم امری اجتناب ناپذیراست. مرکز تجاری مهستان علاوه بر استفاده از این سیستم وآخرین دستاوردهای روز جهان موارد دیگری را نیز درسیستم های تاسیساتی خود منظورکرده است که به برخی ازآنها می توان اشاره کرد:

تاسیسات حرارتی و برودتی

طراحی تاسیسات حرارتی نه تنها با انجام محاسبات دقیق تبادلات گرمایشی و سرمایشی ناشی از محیط مدنظرقرارگرفته, بلکه با توجه به نراکم جمعیت در طبقات تجاری و تراکم اتومبیل در طبقات پارکینگ اثرازدحام در افزایش دما وآلودگی و نیاز به تصفیه هوای درون پروژه نیز منظور شده که در نهایت منجر به استفاده از جدیدترین سیستمهای چند منظوره گرمایش, سرمایش, تهویه وتصویه هواگردیده (چیلرمرکزی باتهویه مطبوع) هم چنین جهت جلوگیری هرچه بیشتر از اتلاف دما و عایق سازی محیط داخلی ساختمان شیشه های دو جداره, لمینت پیش بینی شده که علاوه بر بالابردن بازده سیستم تهویه مطبوع با عایق سازی صوتی, فضای داخلی مجتمع محیطی آرام و دلپذیر مهیا می سازد.

تاسیسات مکانیکی

لزوم جابجایی حجم بالایی از جمعیت در این پروژه و ساختار ویژه آن در قالب دوسطح متفاوت مرکزخرید و پارکینگ طبقاتی. دست اندرکاران پروژه را برآن داشته که از مدرن ترین و پیشرفته ترین وسایل حمل و نقل در این پروژه استفاده نمایند . وجود 5 دستگاه آسانسور نفربر و باربر بابهره گیری از سرعتهای بالا هم چنین 4 دستگاه پله برقی در قسمت تجاری این پروژه امکان انتقال مراجعین را درحداقل زمان ممکن فراهم می سازد .

تاسیسات ایمنی و امنیتی

با توجه به ساختار ویژه تامین ایمنی و امنیت ساکنان این مجموعه امری پیچیده و خاص می باشد که پیش بینی و طراحی های خاص خود را می طلبد.علاوه برسیستم های امنیتی و هشداردهنده رایج مانند سیستم های آتش نشانی و ضدسرقت می توان به برخی از موارد که در طراحی این پروژه استفاده شده نیز اشاره نمود :

سیستم اعلام حریق مجهز به انواع سنسورهای دود حرارت و سیستم قطع انشعاب گاز به صورت خودکار

سیستم های امنیتی شامل سنسورهای حرکتی و روشنایی دوربین های مداربسته پیشرفته با قابلیت دید مناسب قفل های برقی و دربهای ضدسرقت

سیستم ارتباط مستقیم با پلیس,آتش نشانی و اورژانس

سیستم های امنیتی خصوصی به صورت سفارشی جهت مدیران هریک از واحدهای مجتمع

سیستم های کنترل ویژه بخش تاسیسات زیربنایی و آبرسانی با استفاده از حسگرهای آبگرفتگی در نقاط مختلف ساختمان

سیستم های مخابراتی و اطلاع رسانی

جهت اطلاع سریع وکارآمد همچنین استفاده بهینه تبلیغاتی از فضاهای موجود در پروژه امکان ویژه ای مدنظرقرارگرفته است . ازجمله تاسیسات مخابراتی و اطلاع رسانی که می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

سیستم صوتی مشاعات درقالب شبکه بچینگ عمومی

سیستم WiFi شامل اینترنت پرسرعت

تابلوها و نمایشگرهای چندرسانه ای جهت تبلیغات و اطلاع رسانی استفاده کنندگان از مرکزخرید و پارکینگ طبقاتی